Botanická hádanka z Madeiry – ostnatý keřík?

8. března 2008 v 16:18 | Jan Vlčinský |  Madeira
Z dovolené lze dovézt různé typy suvenýrů. Některým udělá radost např. nějaká "přírodnina". Z naší poslední dovolené na Madeiře jsem dovezl něco, co se stalo nejen suvenýrem, ale také hádankou. Co jsem to vlastně přivezl? Pomůže mi někdo s bližším určením?
Domnívám se, že jde o kmínek ostnatého keříku rostoucího v subtropech.

Místo nálezu

Kmínek jsem našel na severním břehu Madeiry, kam jej vyvrhl Atlantský Oceán. Madeira je vedle Afriky a poblíž Kanárských ostrovů, leží však v jedné z větví Golfského proudu (Canary Current), který k němu proudí od severu. Domnívám se, že pokud keřík nerostl přímo na nějakém z útesů Madeiry nebo blízkých ostrovů, určitě bude pocházet ze subtropů.

Popis

Kmínek je 35 cm vysoký a v nejširší části má průměr 22 mm.Kvůli snadnému převozu jsem z něj odstranil kořínky a korunku.
Větviček korunky bylo 5-6 a pravděpodobně nasazovaly na kulovitou korunku.
Kořínky byly 3 a společně se spodní části kmínku byly dosti pokroucené. Z toho by se dalo usuzovat na růst na skále nebo kamenité půdě.
Na kmínku (a částečně i na koříncích, větvičky se mi jevily hladké) se vyskytuje pravidelná struktura otvorů. Otvory jsou svislé, úzké a na výšku mají 1- 3 mm. Otvory vytváří pravidelnou strukturu jak ve svislém, tak ve spirálovitém směru (doleva i doprava stočená spirála). Domnívám se, že otvory mají souvislost s trny (trn jsem však nenašel ani jeden).
Ve střední části kmínku jsou dva kazy - v místech pravidelných otvorů se jeden zvětšuje asi na 5 mm..
Ve spodní části jsou dva velké kazy. Široké 7 mm, na výšku 25 a 30 mm. Půjde asi o odlomené kořínky, které sa časem zhojily.
Hmota kmínku je na povrchu dřevnatá a tvrdá, uvnitř dutá nebo vyplněna měkou dužninou, připomínající dřeň černého bezu. Tloušťka stěny kmínku je malá, několik mm, takže celý kmínek je velice lehoučký.
Dřevo je velice tvrdé, nelze do něj udělat vryp palcem, lze tedy přirovnat k tvrdosti našeho habru.

Pomůžete s bližším určením?

Rád bych věděl, co jsem to vlastně dovezl. Konstrukce je natolik exotická a zvláštní, že mne zvědavost stále hlodá a hlodá. Pomůžete mi někdo tento vnitřní kousavý hlad ukojit? Předem děkuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama