Co je to beatbox

7. září 2005 v 21:48 | Jan Vlčinský |  Beatbox a Boy Kot
Varování úvodem: vše, co o beatboxu řeknu se dá pravděpodobně úspěšně použít proti mně. Jinými slovy, v beatboxu jsem naprostý laik a vše, co o tom zde řeknu berte jako informace od lehce poučeného laika.
"Human Beat Box Machine" je přesnější a plný název této disciplíny. Zkrátka člověk, který dokáže poskytnout zhruba tytéž služby, jako "mjůzikbox". O rozdílech a výhodách jednotlivých řešení by se dalo krásně diskutovat, ale to si nechám na jindy.
Ten černoch z policejní akademie - tato definice řekne možná více než spousty slov.
Můj oblíbenec Bobby Mc Ferin je znám především svou písničkou "Don't worry, be happy", ale z dob, kdy k nám v mém dětství jezdil strejda Ivan a přivážel kvanta nejrůznějších jazzových nahrávek vím, že tenhle chlapík ze sebe dokáže vydat zvuky téměř orchestrálního charakteru a pocitově mi do této oblasti patří (a oponenti mají pravdu, že je to trochu jiná kategorie) .
Praktický příklad řekne asi nejvíce: Na pódium vyleze chlápek a v ruce drží mikrofon. Pak počká, až utichne potlesk či pískot, někdy se i dočká a pak to přijde. Přiloží mikrofon k ústům a spustí celá kapela: basovka, sólovka, bicí, občas trumpeta a zdaleka nejde o šňůru sólových výstupů, naopak hrají většinou aspoň bicí a jiný nástroj společně.
Celé kouzlo je v tom, že nehraje kapela, ale všechny zvuky vydává jediný člověk - beatboxer.
A co na tento pojem říká wikipedia?
http://en.wikipedia.org/wiki/Beatbox
Beatboxing is the vocal percussion of hip hop culture and music. Considered by many to be a fifth element of hip-hop, it is primarily concerned with the art of creating beats, rhythms, and melodies using the human mouth. It can also involve singing, vocal scratching (the imitation of turntable skills), the simulation of horns, strings, and other musical instruments, and the replication of a vast array of sound effects.
Beatbox jsou bicí hrané na hubu, imitaci dalších nástrojů a zvuků se meze nekladou. A patří do hiphopu.
A kdo má oči, ten vidí, že rád zestručňuji, a má naprostou pravdu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kathrin kathrin | E-mail | 30. prosince 2007 v 15:12 | Reagovat

keci keci keci a keci....my toto uz davno vieme ...ale kde najdem AKO sa mam naucit beatbox...

2 www.beatboxing.cz  nejlepší způsob kde začít www.beatboxing.cz nejlepší způsob kde začít | 8. března 2008 v 22:47 | Reagovat

..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama