A koblížky znáte?

7. září 2005 v 20:48 | Jan Vlčinský |  Koblížky
Blbá otázka? Možná jen na první pohled. Já znám speciální koblížky.
V Holandsku jsem občas kupoval klasické americké donuts s dírou uprostřed. Koupil jsem jich balení po 6 kusech, na posezení snědl a když se mne šéf sousední firmy zeptal, jak to dokážu celé spořádat najednou, podíval jsem se na jeho vytáhlou hubenou postavu a pochopil, že v tomto případě se mi to asi nepodaří vysvětlit. Vysvětluji rád (zvláště dětem), občas mi to jde celkem dobře, ale v tomto případě jsem to vzdal předem.
Pak jsou ty klasické cukrářské koblížky. Bývají "smažákově" hnědé, kolem pasu mají světlejší proužek, náplň bývá marmeládová či povidlová a nahoře občas trůní takový ten máslový krucánek, co vypadá jak špička točené zmrzliny.
Koblížky, o kterých chci mluvit jsou trojího druhu: marmeládové, se salámem a nakonec mé oblíbené s tvarůžkem.
Všechny tyto koblížky z nějakých asi technologických důvodů postrádají onen světlejší proužek kolem pasu. Možná je to proto, že mají hmotnější náplň, než určuje ČSN (některé určitě) a čára ponoru v oleji se při smažení posune nad polovinu výšky koblížku. Ale to je jen má spekulace, výrobě koblížků rozumím výrazně méně, než jaký dojem ze mne může nezkušený pozorovatel získat.
Marmeládové koblížky bývají buď jahodové, nebo meruňkové. A krucánek nahoře si nechaly asi doma. Ale mají na sobě sněhobílý poprašek cukru.
Salámové koblížky. Zatím každý, před kterým jsem tato dvě slova vyslovil vyvalil oči a ztuhl, jako by to bylo nějaké zkameňovací zaklínadlo, na 3 až 5 sekund se pak neděje nic, pak dotyčný povytáhne obočí, hodí na mne nechápavý pohled, hlavu kaloní trochu na stranu (skoro jako Jiří Dienstbier) a mlčky si říká o vysvětlení. "No koblížek, ve kterém je místo marmelády kolečko salámu, přesněji kolečko herkulesu". Pak se dozvím, že o tom ještě neslyšeli a poté, co se smíří s touto realitou (nebo možná s pocitem, že pravdy se nedočkají už ani u mne) se pomalu vrátí daná osoba do předchozího způsobu fungování a účinek kouzelné formulky tak definitivně pomine.
Podobný, nebo ještě silnější účinek mívá zaklínadlo "tvarůžkový koblížek".
K salámovým koblížkům mohu dodat to, že bývaly svého času kombinovány ještě se sýrem, tedy uvnitř koblížku bydlelo kolečko salámu společně s kolečkem či spíše čtverečkem tvrdého sýra.
Ještě pořád jsem vás nepřesvědčil o tom, že znám speciální koblížky? Tak tedy nakonec poslední a podstatná specialita: Tyto koblížky bydlí spolu v jedné velké krabici na chlebíčky a má babička by řekla, že "ta krabice má nožičky a chodí za tebou". Skoro by měla pravdu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 meck_pepeck meck_pepeck | E-mail | 6. dubna 2006 v 11:36 | Reagovat

jo tak ty seš cápek šéfowat koblihy já si dám radši špaky ajsem v poho.............

2 ééééééliška ééééééliška | 20. června 2006 v 17:07 | Reagovat

to jóóóóó noo.. hej ty ses taky takovej koblih coz?? ne ja si taky rada dam....čůůůůůůůůůsss

3 jan jan | 28. srpna 2006 v 9:47 | Reagovat

smrdite vy paka

4 koblížek koblížek | 8. října 2006 v 11:54 | Reagovat

vůbec koblížkům nerozumíte!!! Já jsem měkkoučký koblížek k nakousnutí!:-))

5 curin curin | 18. ledna 2007 v 17:14 | Reagovat

Tobe hrabe ne ? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama